Střed bývá tou nejžádanější lokalitou v každé metropoli, městě, městysu a vlastně i na vesnici. Již v raném středověku se přece ta nejdůležitější stavba – tedy hrad – budovala zásadně uprostřed města.
Brněnská Masarykova čtvrť je onou dodnes velice žádanou lokalitou – zejména pro život. Kousek od úplného centra města a přesto tak klidná, že máte pocit, že jste najednou projeli nějakou časovou bránou a ocitli se v dobách první republiky – všude velká spousta zeleně se secesní architekturou tak okouzlující, až vám bere dech – domy pokryté břečťanem, arkýřová okna. Zachovat podobu této městské části po celá desetiletí, kdy Brno dospívalo a rozpínalo se zejména po stránce obchodní, jistě nebylo jednoduché. Vývoji se však úplně zabránit nedá a vzhledem k našim potomkům a jejich potomkům by ani nebylo správné, abychom čas zastavili úplně.
Sdružení Zdravý Střed vzniklo za účelem řešit témata a projekty týkající se právě Masarykovy čtvrti. Cílem sdružení není prodat tuto krásnou lokalitu developerům, vystavět tam nákupní centra či z toho udělat druhou letenskou pláň vhodnou leda tak pro cirkusy – to v žádném případě. Ale lukrativní lokalitu nedefinuje pouze prvorepubliková architektura a velká travnatá plocha. V průběhu vývoje města Brna se v Masarykově čtvrti vystavělo mnoho kolejí a fakult náležících k jedné z nejžádanějších vysokých škol v Evropě – Masarykově univerzitě. Kvůli ní se do Brna sjíždějí studenti z mnoha zemí po světě. A právě studenti – ať už ti čeští, nebo ti zahraniční – jsou tou budoucí generací, kterou bychom si měli hýčkat, pro níž bychom měli město včetně jeho středu zvelebovat.
Sdružení Zdravý Střed je zastoupeno občany žijícími v této části města Brna – lidmi, kteří milují lokalitu, v níž vyrůstali, ale zároveň se nebrání pokroku a chtějí Masarykovu čtvrť pozvednout ještě výš – zejména po stránce sociální vybavenosti. Nedotčenosti této městské části si váží, ale vědí, že by ze sebe dokázala vydat ještě mnohem více, aniž by to jakkoliv pošramotilo její krásu a kouzlo.
Střed města je jako srdce, které tluče – srdce, bez něhož by nebyl život. Cílem sdružení je postarat se o to, aby toto srdce bylo zdravé.
V případě zájmu o podrobnější informace o sdružení si prosím přečtěte stanovy, viz níže.
Stanovy občanského sdružení Zdravý Střed, o.s.
Čl. 1
Název, forma a sídlo
Občanské sdružení Zdravý Střed, o.s (dále jen „sdružení“) je právnickou osobou založenou v souladu se zákonem č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů, v platném znění. Má sídlo na adrese Rybkova 31, 602 00 Brno.
Čl. 2
Charakter sdružení
Sdružení je dobrovolným, nevládním, neziskovým sdružením občanů, vzniklým podle zák. č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů, v platném znění. Sdružení je právnickou osobou podle českého práva.
Čl. 3
Základní cíle sdružení
Základními cíli sdružení jsou zejména:
- podpora rozvoje města a regionu, regionálních tradic a zvyklostí
- podpora obnovy a zachování historických a kulturních památek
- podpora budování nové infrastruktury a sportovišť
- pořádání kulturních, společenských a sportovních akcí
- spolupráce s jinými organizacemi za účelem dosažení cílů sdružení, a jejich podpora
- celkové zlepšení kvality života a volného času dětí a mládeže
Čl. 4
Formy činnosti sdružení
Formami činnosti sdružení jsou zejména:
- pořádání seminářů a přednášek
- spolupráce s obecním zastupitelstvem v oblasti kultury, sportu a životního prostředí
- spolupráce s obecním zastupitelstvím v oblasti budování infrastruktury
- vydávání letáčků
- pořádání sportovních a kulturních akcí
- účast ve správních i jiných řízeních, ve kterých mohou být dotčeny předmětné zájmy
- organizování kampaní, petic či jiných akcí za účelem popularizace zvolených témat a akcí
- praktická činnost ve spolupráci s dotčenými správními orgány a jinými subjekty
Čl. 5
Členství ve sdružení
- Členem sdružení se může stát fyzická osoba starší 18 let s trvalým bydlištěm na území České republiky.
- Členství vzniká dnem, kdy výbor sdružení rozhodne o přijetí žadatele na základě jeho písemné přihlášky. Přihláška musí obsahovat: jméno a příjmení žadatele, adresu trvalého bydliště, rodné číslo, případně telefonické spojení a e-mailovou adresu, datum podání přihlášky a vlastnoruční podpis žadatele.
- Výbor sdružení o přijetí rozhoduje na své nejbližší schůzi po dni podání přihlášky.
- Zakládajícím členem sdružení je fyzická osoba, jež se účastní činností přípravného výboru.
- Člen sdružení má právo zejména:
- účastnit se veškeré činnosti sdružení, volit výbor a další orgány sdružení a být volen do těchto orgánů,
- posuzovat a schvalovat zprávy o činnosti sdružení,
- předkládat návrhy, připomínky a náměty k činnosti sdružení.
- Člen sdružení je povinen zejména:
- dodržovat stanovy,
- jednat v souladu se zájmy sdružení,
- nejednat za sdružení bez výslovně uděleného mandátu,
- sdělovat výboru sdružení změny údajů uvedených v přihlášce.
Čl. 6
Zánik členství
Členství zaniká na základě písemného oznámení člena sdružení o ukončení členství ve sdružení, dále úmrtím, vyloučením člena sdružení členskou schůzí v případě, že člen opakovaně i přes písemné napomenutí výborem tyto stanovy porušuje, a dále zánikem sdružení.
Čl. 7
Orgány sdružení
A) Členská schůze
- Nejvyšším orgánem sdružení členská schůze, která se schází nejméně jednou ročně. Do působnosti valné hromady patří:
- schvalování případné změny stanov,
- volba případně odvolání výboru sdružení. Členové výboru jsou voleni na pětileté funkční období, přičemž výbor musí být nejméně tříčlenný,
- schválení zprávy o činnosti sdružení a zprávy o hospodaření za předcházející období,
- určení koncepce činnosti sdružení na další období,
- stanovení výše členských příspěvků,
- schválení rozpočtu sdružení na příští období,
- volba čestné členů sdružení a rozhodování o vyloučení člena sdružení,
- rozhodování o změně cílů či zániku sdružení.
- Zasedání členské schůze sdružení svolává výbor. Členská schůze je usnášeníschopná, pokud se zúčastní nadpoloviční většina členů. Není-li členská schůze schopna se usnášet, svolá výbor sdružení náhradní členskou schůzi do jednoho měsíce ode dne původního konání, tato opakovaná schůze je usnášeníschopná bez ohledu na počet přítomných členů.
- Členská schůze přijímá rozhodnutí ¾ přítomných členů v těchto věcech:
- změna stanov
- zánik sdružení
- změna cílů sdružení
V ostatních věcech rozhoduje členská schůze nadpoloviční většinou hlasů přítomných členů.
B) Výbor
- Činnost sdružení mezi členskými schůzemi řídí výbor, který je výkonným orgánem sdružení a který si volí ze svého středu předsedu, místopředsedu a pokladníka.
- Výbor rozhoduje o všech věcech týkajících se sdružení, které nejsou vyhrazeny přímo rozhodování valní hromady. Výslovně je výbor oprávněn rozhodovat o běžném vedení a hospodaření sdružení a nabývání a pozbývaní majetku sdružení.
- Výbor rozhoduje nadpoloviční většinou všech členů, přičemž o podstatných rozhodnutích se pořizují zápisy. V případě rovnosti hlasů předseda výboru nemá rozhodující hlas a rozhodnutí výboru se nepovažuje za přijaté.
- Jménem sdružení vždy navenek jedná společně předseda a místopředseda, tak že v případech, kde je předepsána či užita písemná forma, připojí na dokument své podpisy.
Čl. 8
Hospodaření sdružení
- Sdružení hospodaří s prostředky získanými ze členských příspěvků ve výši schválené členskou schůzí, příjmy z provozování vlastních či spravovaných zařízení a případnými dary od fyzických a právnických osob či získanými granty, dotacemi atd. Příjmy z neziskové činnosti budou sloužit k zabezpečení činností sdružení, které prostředky vynakládá výhradně na úkony spojené s předmětem činnosti sdružení, řádně podložené účetními doklady.
- S výsledky hospodaření seznamuje výbor členy sdružení na každé členské schůzi.
- V případě zániku sdružení je jeho majetek po provedené likvidaci předán jiné právnické osobě s příbuzným předmětem činnosti.
Čl. 9
Závěrečná ustanovení
- Záležitosti neupravené těmito stanovami se řídí obecně platnými právními předpisy.
- Stanovy byly schváleny na zakládající členské schůzi a účinnosti nabývají dnem registrace sdružení u ministerstva vnitra ČR.